הגירה ופיתוח: שותפות בין מדינות לתפוצותיהן

 

קהילות בתפוצה יוצרות אתגרים והזדמנויות עבור מדינות המוצא ועבור המהגרים עצמם. למהגרים אתגרי קליטה רבים, כגון: מציאת עבודה, למידת שפה חדשה, שמירת הקשר עם בני המשפחה במדינת המוצא והשתלבות חברתית. מדינות המוצא נתקלות באתגרים הקשורים בהגירה, כולל "בריחת מוחות", הפרדת משפחות ועוד.

 

למרות האתגרים הרבים, שיתוף פעולה בין מדינות המוצא וקהילות בתפוצות יכול להניב פירות לשני הצדדים: העברות כספים, פיתוח קשרים עסקיים ובין-תרבותיים ועוד. באמצעות שותפויות חזקות, קהילות בתפוצה ובמדינות האם יכולות לרתום ולחזק את הפוטנציאל הגלום בעבודה משותפת.

 

התכניות שמפעילה CIMI מבוססות על שנים רבות של ניסיון פרקטי בפיתוח שיתופי פעולה בין ישראל לתפוצות יהודיות בעולם. CIMI פיתחה מודלים מקיפים ומותאמים לבניית יכולות בתחום של פיתוח קהילות בתפוצות ופעולותינו בתחום כוללות:

 

  • תמיכה בסוכנויות ממשלתיות בפיתוח אסטרטגיות לניהול ויצירת קשר עם תפוצות, כולל תכניות פעולה אופרטיביות. דוגמאות אחרונות כוללות:

    • סיוע למשרד התפוצות המולדבי - במהלך ביקור נציגים בכירים של משרד התפוצות המולדבי הצגנו בפני הנציגים המולדבים מודלים הישראלים המשמשים לחיזוק הקשרים של התפוצות והמולדת (לדוגמא: תכנית לעידוד ישראלים חוזרים, תכנית "מסע" , ועוד) וסייענו בתיאום של מגוון פגישות עם אנשי מפתח בתחום התפוצות בישראל.

    • גיבוש אסטרטגיה ותכנית עבודה לאומית בדרום סודן- במסגרת פרויקט ייעוץ סייענו בגיבוש אסטרטגיה ותכנית לאומית לחיזוק הקשר שבין התפוצות לדרום סודן וזאת בדגש על פיתוח תחום בריאות הציבור. במדינה שהכריזה על עצמאות עם סיום מלחמת האזרחים ב 2011, פועלים בממוצע 2 אחיות ו 1.5 רופאים על כל 100,000 איש, תוחלת החיים עומדת על 47 שנים ושיעורי תמותת התינוקות הם מהגבוהים בעולם. מטרת הפרויקט הייתה להגדיל את מעורבותם של אנשי מקצוע דרום-סודנים החיים בתפוצות בפיתוח תחום בריאות הציבור במדינה. הדו"ח הסופי שהכנו בנושא הוגש ל- IOM בג'ובה, בירת דרום סודן.

  • ביצוע מיפוי של אוכלוסיות תפוצות.

  • פיתוח של ארגוני תפוצות לא ממשלתיים ומוסדות ממשלתיים האמונים על הקשר עמם.

  • הכשרות לארגוני נשים בתפוצות.

  • פיתוח מומחיות בפיתוח תכניות העוסקות בתפוצות: פילנתרופיה וגיוס כספים, תכניות לנוער, תכניות העוסקות בשילוב אוכלוסיית תפוצות חוזרת, קליטה מחדש ועוד.